Lietuviška versija (LT)
English version (EN)
2018-02-07
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis
2018 m. vasario 16 d. minimas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. Šia proga nuo 2018-02-12 iki 2018-02-22 siūlome užsiregistruoti .lt domeną už specialią kainą. Dėl informacijos prašome kreiptis į savo paslaugų teikėją. Akredituotų .lt paslaugų teikėjų sąrašas.
2017-12-22
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2017-11-07
Pasirašyti Atsakomybės pagrindai su ICANN
2017 m. lapkričio 3 d. Domreg pasirašė Atskaitomybės pagrindus su Interneto korporacija skirtiesiems vardams ir numeriams (ICANN). ICANN
2017-06-21
.lt domenui 25-eri

1992 m. birželio 3 d. padedant Norvegijos vyriausybei Norvegijos Oslo Universiteto prašymu internete įkurtas LT srities domenas, o pirmieji interneto vardai mii.lt, ktu.lt, vu.lt užregistruoti 1993 m.

Taip, prieš 25 metus prasidėjo Lietuvai svarbi lietuviško domeno istorija, kurią iki šiol tęsia Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų departamento (KTU ITD) Interneto paslaugų centras (DOMREG).

Po sausio 13-osios reikėjo interneto

KTU ITD Interneto paslaugų centro vadovė Daiva Tamulionienė prisimena, kad sovietams bandant užgniaužti žiniasklaidą po sausio 13-osios įvykių reikėjo padėti elektroniniais kanalais skleisti žinią apie Lietuvą.

„Norvegijos vyriausybė pasiūlė padėti Lietuvai ir atvežė tris dideles mašinas-kompiuterius, kuriose instaliavo x400 protokolą ir paleido elektroninį paštą, kuris buvo visiškai kitoks, negu mes dabar esame įpratę matyti. Tuo metu nebuvo TCP/IP tinklo Lietuvoje, todėl tos mašinos buvo sujungtos tarpusavyje x25 protokolu, o per dirbtinį žemės palydovą – su Norvegijos Oslo universitetu. Taip atsirado galimybė akademinei bendruomenei bei nepriklausomybę paskelbusios šalies Seimui naudotis internetu ir siųsti informaciją apie tai, kas vyksta Lietuvoje“, – pasakoja D. Tamulionienė.

Pirmąjį interneto vardą su lietuviška LT galūne 1993 m. užregistravo Matematikos ir informatikos institutas, vėliau įkurti Kauno technologijos universiteto ir Vilniaus universiteto domenai. Tuo metu interneto adresus galėjo turėti tik akademinė bendruomenė, valstybės institucijos ir įmonės.

Lietuviškų domenų skaičius artėja prie 200 tūkst.

Pasak D. Tamulionienės, dėl mažai išplėtotų tinklų ir lėto palydovinio ryšio pirmasis Lietuvos internetas buvo labai lėtas ir nepatikimas, todėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų tinkle LITNET buvo imtasi diegti patikimesnį ir stabilesnį TCP/IP tinklą.

„Perkelti lietuviško domeno palaikymą į Kauną buvo mano iniciatyva, nes tuo metu dirbau su norvegiškomis mašinomis, kuriomis buvo sudėtinga naudotis. Visa informacija buvo norvegiška, jos dažnai stodavo, net elektroninį paštą išsiųsti nebuvo paprasta. Tuo tarpu kitos šalys jau turėjo TCP/IP tinklą ir naudojosi tiems laikams šiuolaikinėmis technologijomis. 1995 m., lietuviško domeno palaikymą perkėlėme į Kauną, LITNET tinklą. Po to intensyviai tobulinome domenų palaikymo paslaugas, ypatingą dėmesį skirdami saugumui“, – teigia D. Tamulionienė.

Šiandien yra užregistruota beveik 190 tūkst. lietuviškų domenų.

Skaityti daugiau...
Daiva Tamulionienė
Daiva Tamulionienė

Interneto svetainių kūrimas paspartino domenų registraciją

Informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius buvo vienas pirmųjų aktyviai padėjusių registruoti lietuviškus interneto vardus. Pašnekovo teigimu, didžiausią impulsą lietuviškiems domenams davė elektroninio pašto ir interneto svetainių kūrimas, prasidėjęs nuo 1995 metų.

Jis teigia, jog reikėjo atlikti nemažą darbą, įtikinėjant įmones kurti interneto svetaines, kurių pavadinimas baigiasi .lt, nes lygiagrečiai veikė tarptautinė įmonė, kuri siūlė .com domenus, o lietuviškas registras buvo gana griežtas.

„Mes įtikinėjome verslą, kad geriau yra sumokėti šiek tiek pinigų ir turėti unikalų lietuvišką adresą, kuris leidžia identifikuoti šalį, o ne kopijuoti kitus. Mes turime savo identitetą ir Lietuvoje domenai turėtų būti su .lt galūne. Dabar tokių klausimų nebekyla ir praktiškai visos lietuviškos interneto svetainės renkasi lietuvišką domeną“, – prisimena M. Pareščius.

Lietuviškos raidės interneto adresuose nepopuliarios

Kad lietuviški interneto vardai būtų tikrai lietuviški vis dar trūko galimybės domenus registruoti su lietuviškais diakritiniais ženklais. Tokia techninė galimybė atsirado 2004 metais, kai buvo įdiegta IDN sistema, atvaizduojanti lietuviškas raides interneto varduose.

KTU ITD Interneto paslaugų centro Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Tomas Mackus teigia, kad lietuviški simboliai interneto varduose nėra populiarūs ir tokių domenų iš viso užregistruota apie 1 600.

„Adresų su lietuviškais ženklais populiarumas nėra labai didelis, nes jie skirti vietinei interneto bendruomenei. Neįprasta būtų pateikti tokį adresą partneriams iš užsienio šalių – jiems vien įvesti tą adresą būtų sudėtinga, surasti simbolius š, ž ir panašiai“, – teigia T. Mackus.

Pasak jo, kadangi mūsų raštą didžiąja dalimi sudaro lotynų abėcėlės raidės ir yra tik kelios su diakritiniais ženklais, todėl, neturėję techninių galimybių naudoti savitąsias lietuviškas raides, žmonės įprato rašyti „šveplai“. Galimybė naudoti neiškraipytą savo kalbą ne tik tekste, bet ir interneto adreso pavadinime, atsirado tik patvirtinus naujus interneto standartus ir įdiegus atnaujinimus interneto adresų sistemoje.

„Nuo 2014-ųjų kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija ir Lietuvos kompiuterininkų sąjunga kasmet renkame gražiausią lietuvišką interneto vardą. Gražiausiais jau išrinkti klaužada.lt, voveraitė.lt, vištapuode.lt, ilgasūsas.lt“, – pasakoja T. Mackus.

Pašnekovo teigimu, interneto vardai su diakritiniais ženklais populiarūs Rusijos Federacijoje ir Kinijos Liaudies Respublikoje, nes rusų kirilica ir kinų raštas skiriasi nuo lotyniško. Be to, šios šalys yra labai didelės ir turi daug vartotojų, todėl jų domenai nacionaline kalba labai populiarūs.

Tomas Mackus
Tomas Mackus

Jei interneto adrese yra žodis „Lietuva“, reikės leidimo

Internete yra vartotojų, kurie mielai adresuose registruotų ne tik lietuviškus keiksmažodžius, bet ir kitokią necenzūrinę leksiką. Lietuvos interneto vardų registras DOMREG yra sudaręs bei nuolat pildo nepageidaujamų interneto vardų sąrašą. Užregistruoti nepavyks ne tik ydingo, nevartotino žodžio, bet ir interneto vardų su žodžiu „Lietuva“. Jie yra ribojami Lietuvos Respublikos įstatymų. Kai kurie domenai yra blokuojami teismų, teisėsaugos ir kitų valstybės institucijų pavedimu.

KTU ITD Interneto paslaugų centro vadovė D. Tamulionienė mano, kad iki šiol pavyko sumažinti įvairius apribojimus interneto vardų registracijai, todėl kiek griežčiau vykdomas interneto vardų administravimas, kad nebūtų klastojamos tapatybės ir daromi nusikaltimai internete.

Mes esame pakankamai liberalūs. Asmenys gali vartoti Lietuvos vardą domeno varde su .lt galūne tik gavę leidimą iš Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT). Jei įmonės pavadinime ar registruotame prekės ženkle yra žodis Lietuva, tokiai domeno registracijai RRT leidimas nereikalingas. Lietuvos vardo naudojimas turi būti skaidrus, nes tai yra šalies pavadinimas“, – teigia D. Tamulionienė.

Per metus – daugiau kaip 10 tūkst. kibernetinių nusikaltimų

Augant kibernetinių nusikaltimų skaičiui, tiek interneto svetainių prieglobos paslaugas teikiančių, tiek interneto ryšį užtikrinančių ir serverius administruojančių, tiek interneto adresus palaikančių specialistų rūpesčiu tampa saugumas.

Ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktorius Rytis Rainys teigia, kad incidentų internete kasmet registruojama vis daugiau, o rezonansiniai nusikaltimai internete ir kryptingos programišių atakos paliečia vis didesnį skaičių tiek paprastų interneto vartotojų, tiek ir verslo subjektus.

Pasak jo, po įvykių, tokių kaip plačiai aptartas klinikos „Grožio chirurgija“ asmens duomenų vagystės atvejis tapo akivaizdu, kad būtina akylai rūpintis saugumu ir tuose sektoriuose, kur kibernetinis saugumas iki šiol nebuvo laikytas prioritetiniu.

„Per metus skaičiuojama daugiau kaip dešimt tūkstančių informacinių sistemų užvaldymo atvejų Lietuvoje. Viruso įterpimas į svetainę vartotojui yra nematomas. Jei svetainė labai lankoma, turi tūkstančius vartotojų per dieną, tiek kompiuterių ji ir gali apkrėsti, kas yra labai pavojinga. Mūsų institucijos pagrindinis uždavinys – sustabdyti kenkėjiškus programišių veiksmus”, - pažymi R. Rainys.

Rytis Rainys
Rytis Rainys

Kibernetiniai nusikaltėliai ieško pažeidžiamų vartotojų

e

Dar 2006 m. buvo įkurtas incidentus internete tiriantis CERT-LT padalinys, kuris dirba su užsienio partneriais ir Lietuvos interneto paslaugų teikėjais.

„Kovodami su programišiais pastebėjome, kad dalis atakų yra vykdomos iš tų pačių IP adresų ar domenų, todėl pirmiausiai stengiamės padėti valyti nuo virusų vartotojų kompiuterius ir interneto svetaines laikančius serverius“, – teigia R. Rainys.

Jis pataria vartotojams labiau apsaugoti savo kompiuterius ir serverius diegiant programinės įrangos atnaujinimus.

„Kibernetinių nusikaltėlių sukurti robotai ieško pažeidžiamiausių vietų, t.y. silpniausių, labiausiai neapsaugotų vartotojų. Jei neįsidiegiame naujinimų, antivirusinių sistemų, internete elgiamės neatsakingai (spaudinėjame neaiškias nuorodas, atidarinėjame įtartinus laiškus), pateksime į silpnesnių, mažiau apsaugotų vartotojų kategoriją, kurių ieško programišių robotai. Jei vartotojas neinvestuos į kibernetinį saugumą, neatnaujins savo sistemų, jis gali tapti auka jei ne šiandien, tai rytoj“, – perspėja R. Rainys.

Jis akcentuoja, jog tam, kad netaptume programišių taikiniais, turime investuoti į saugumą. Na, o toms įmonėms, kurios savo veikla yra patrauklios kiberatakoms, pavyzdžiui, įmonėms, užsiimančioms elektronine prekyba, medicinos įstaigoms bei kitoms vartotojų duomenis kaupiančioms organizacijoms, ši rizika yra dar didesnė, todėl apsaugos lygis turi būti dar aukštesnis.

Ar galima „nulaužti“ internetą?

Paklaustas, ar galima „nulaužti“ internetą taip, kad jis daugeliui vartotojų neveiktų, R. Rainys atsako, jog nors tokia teorinė galimybė yra, ji realiai sunkiai įgyvendinama.

„Geras dalykas yra tas, jog domenų sistema yra labai paskirstyta, ją yra labai sunku pažeisti. Buvo atvejų, 2005–2007 metais, kai programišių komandos bandė „nulaužti“ pasaulinę DNS sistemą kryptingomis DDoS atakomis. Pasaulyje yra trylika grupių šakninių serverių, palaikančių LT ir kitus aukščiausio lygio domenus. 2005 m. programišiams iš 13 pavyko nulaužti 3, 2007 m. – tik vieną. Jei nors vienas serveris lieka gyvas, visi kiti sinchronizuojasi, ir sistema veikia. Tad lietuviškas domenas yra saugus ir patikimose rankose“, – teigia R. Rainys.

Lietuviško interneto vardo saugumą ir paslaugos patikimumą užtikrinančio KTU ITD Interneto paslaugų centro vadovė D. Tamulionienė sako, kad labai daug investuojama į DNS serverių saugumą.

„Infrastruktūra, kuri yra sukurta dabartiniam .lt domenui yra gana didelė ir sudėtinga. Tai nėra vienas ar keli serveriai. Mes DNS serverius laikome daugelyje pasaulio šalių, kurie .lt domeną aptarnauja paskirstytai. Nustojus veikti vienam ar keliems serveriams, jų darbą perimtų likusieji. Infrastruktūra yra nuolat stiprinama, plečiama, tad yra daroma viskas, jog programišiai lietuviško domeno palaikymo sistemos neįveiktų“, – užtikrina D. Tamulionienė.

Emigracija nemažins domenų skaičiaus

KTU ITD Interneto paslaugų centro Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas T. Mackus mano, kad didelė emigracija neatvėsins noro lietuviams naudotis lietuviškais interneto adresais.

„Labai tikiuosi, kad jaunoji karta bus labiau išprususi, technologijos nebus tokia naujiena kaip prieš dešimtmetį, o jaunimas supras vertę turėti savo unikalų lietuvišką interneto adresą asmeninei svetainei ar elektroniniam paštui, o ne vien naudotis „Facebook“ paskyra. Kadangi internetas neturi sienų, tai visiškai nėra skirtumo, ar žmogus gyvena Lietuvoje, ar užsienyje. Jei jis jaučia ryšį su Lietuva, norėdamas domeno vardo – visada pasirinks su .lt galūne“, – mano T. Mackus.

2017-06-16
Domreg seminaras
2017 m. birželio 3 d. sukako 25 metai nuo .lt domeno įkūrimo. Ta proga 2017 m. birželio mėn. 13 d. KTU Santakos slėnyje vyko  DOMREG.LT seminaras Interneto paslaugų teikėjams (iškilmingas sukakties paminėjimas ir praktinis seminaras), kurį organizavo KTU ITD Interneto paslaugų centras.
Renginyje sveikinimo žodį tarė Vykdomasis direktorius Paulius Arštikys, UAB „Microsoft Lietuva“ atstovas Šarūnas Končius, buvęs ilgametis LITNET vadovas Rimantas Kavaliūnas bei esamas vadovas Raimundas Tuminauskas. Pranešimus skaitė LR Ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktorius dr. Rytis Rainys ir Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos Direktoriaus pavaduotoja Rita Vaitkevičienė.
Dėkojame visiems dalyvavusiems.
Renginio akimirkos ir sveikinimo žodis
Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras Domreg seminaras
Seminare skaityti pranešimai:
2017-04-13
Ilgasūsas.lt išrinktas gražiausiu .lt IDN domeno vardu 2017 metais
Gražiausio interneto srities vardo, parašyto su lietuviškomis ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž raidėmis, rinkimai jau baigėsi. Norime padėkoti visiems balsavusiems ir pasveikinti 2017 metų nugalėtoją, kuriuo tapo Ilgasūsas.lt (Vaikų darželio „Ilgas ūsas“ svetainė). Antroji vieta atiteko Žiburys.lt (Šakių „Žiburio“ gimnazijos svetainė), o trečioji - Kupolė.lt (Liaudies folkloro ansamblių „Kupolė“ ir „Serbentėlė“ svetainė). Sveikiname nugalėtojus, o visiems dalyviams dėkojame už gražius ir kūrybingus lietuviskus interneto sričių vardus.
2017-03-31
Gražiausio interneto domeno vardo rinkimai
Šie metai jau ketvirtieji, kai kartu su Lietuvos kompiuterininkų sąjunga ir Valstybinės lietuvių kalbos komisija organizuojame gražiausio interneto srities vardo, parašyto su lietuviškomis ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž raidėmis, rinkimus. Atrenkant vardus konkursui, buvo atsižvelgiama ne tik į užregistruoto vardo grožį, bet ir į tai, ar šiuo vardu užregistruota svetaine veikia. 2017-ųjų metų gražiausio interneto srities vardo nominantai yra šie:
 • ilgasūsas.lt
 • kupolė.lt
 • mažųjų-valdos.lt
 • raštija.lt
 • žiburys.lt
 • žara.lt
Visi, norintys padėti išrinkti gražiausią interneto srities vardą, gali tai padaryti balsuodami iki balandžio 9 d.
2017-03-07
Domenų termino pabaigos data WHOIS tekstiniu režimu
Whois duomenų bazėje tekstiniu režimu (TCP portas 43, serveris whois.domreg.lt) kartu su įkūrimo data pateikiama ir domeno termino pabaigos data. WEB sąsajos Whois duomenų bazėje jau buvo rodomos abi (įkūrimo ir termino pabaigos) datos.
2016-12-23
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2016-01-29
Domreg seminaras
2016-01-29 įvyko Domreg seminaras paslaugų teikėjams, seminaro metu aptarti atvirų duomenų, interneto svetainių blokavimo ir kiti klausimai. Pristatymų skaidrės:
2015-12-23
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
Tegul šventinė nuotaika Jums įkvepia ryžto siekiant užsibrėžtų tikslų,
sėkmės įgyvendinant puikias idėjas, atrandant kūrybiškumą, bei naujas
galimybes.
Linksmų Šv. Kalėdų ir Laimingų Naujųjų Metų!
Linksmų šv. Kalėdų ir laimingų Naujų Metų!
2015-12-21
KTU sustiprino domeno „.lt“ apsaugą nuo kibernetinių atakų
Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų departamento Interneto paslaugų centras (KTU ITD IPC), administruojantis interneto domeną „.lt“, kartu su IT ir telekomunikacijų bendrove „Teo“ įdiegė papildomas apsaugos nuo paskirstytų atsisakymo aptarnauti (DDoS) kibernetinių atakų priemones. Svarbią KTU ITD IPC įrangą saugos ne tik domeno “.lt” apsaugos sistema, bet ir speciali „Teo“ kibernetinių atakų užkardymo įranga.
DDoS apsauga
KTU ITD IPC administruojamos domeną „.lt“ aptarnaujančios domenų vardų sistemos tarnybinės stotys per valandą vidutiniškai gauna maždaug 4 mln. domenų vardų sistemos užklausų, į kurias atsako pateikdamos turimą informaciją apie registruotus „.lt“ domenus. 88 proc. iš 173 tūkst. administruojamų „.lt“ srities domenų yra įkurti Lietuvos juridinių ir fizinių asmenų, juos valdyti padeda 141 akredituotas paslaugų teikėjas.
„Teikiamų domeno „.lt“ paslaugų pateikiamumas ir saugumas yra aukščiausio prioriteto KTU ITD IPC veiklos sritis. Todėl tik bendradarbiaudami su galingą ir diversifikuotą tinklo struktūrą turinčiu operatoriumi galime užtikrinti DDoS rizikų valdymą ir nuo kibernetinių atakų apsaugoti viešųjų paslaugų teikėjus ir vartotojus“, – sako KTU ITD IPC vadovė Daiva Tamulionienė.
„Teo“ KTU ITD IPC įdiegė kelių lygių apsaugos sistemą ir „Arbor“ įrangą, kuri yra sujungta su specialiais „Teo“ DDoS atakų užkardymo įrenginiais. Todėl, jei kibernetinės atakos atveju KTU neužteks jų įrenginių našumo arba interneto prieigos, įsijungs „Teo“ apsaugos sistemos.
„Kasdien „Teo“ tinkle įvyksta tūkstančiai bandymų įsilaužti ar kaip nors kitaip pakenkti tinklo naudotojams. Todėl nuolatinės investicijos į atakų užkardymą bei galimybės panaudoti galingas kolektyvinės apsaugos priemones mažina DDoS atakų kiekį“, – sako „Teo“ rizikų valdymo vadovas Vytautas Bučinskas.
Paskutiniais Lietuvos elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio (CERT-LT) duomenimis, elektroninių paslaugų trikdymo (angl. DoS ir DDoS) atvejų trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su antruoju, sumažėjo penktadaliu.
2015-04-16
Voveraitė.lt išrinktas gražiausiu .lt IDN domeno vardu 2015 metais
Lietuvos kompiuterininkų sąjunga kartu su KTU Informacinių technologijų departamento Interneto paslaugų centru (Domreg.lt) ir Valstybine lietuvių kalbos komisija surengė gražiausio .lt domeno vardo su savitosiomis lietuviškomis raidėmis konkursą. 2015 metų nugalėtoju paskelbtas Voveraitė.lt.
Daugiau informacijos apie konkursą galite rasti VLKK svetainėje.
2015-03-23
Domreg seminaras
2015-03-06 įvyko Domreg seminaras paslaugų teikėjams, seminaro metu aptarti perleidimo ir paslaugų teikėjo keitimo inicijavimo patobulinimai. Pristatymų skaidrės:
2014-12-22
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2014-06-10
Domreg seminaras
2014-06-06 įvyko Domreg seminaras paslaugų teikėjams, kurio metu buvo pristatyta ir aptarta nauja .LT procedūrinio reglamento redakcija. Pristatymų skaidrės:
2014-04-02
IDN statistika
Džiaugiamės, kad jau dešimt metų .lt domene galima įkurti vardus turinčius savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. Kaip keitėsi IDN domenų skaičius ir kitą statistiką galite peržiūrėti .lt IDN domenų ataskaitoje
2014-02-25
IDN subdomenų 10-mečio akcija
2014 m. kovo 30 d. 10 val. sukanka lygiai 10 metų, kai lt domene buvo pradėti registruoti domenų vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. Ta proga balandžio mėnesį skelbiame .lt subdomenų su savitosiomis lietuviškomis raidėmis akciją. Visą balandžio mėnesį tokių subdomenų įkūrimui bus taikoma speciali (mažesnė) kaina. Šia akcija siekiame suteikti interneto bendruomenei progą palankesnėmis sąlygomis įkurti interneto domenus, kurių varduose naudojamos savitosios lietuvių kalbos abėcėlės raidės ir taip prisidėti prie lietuvių kalbos naudojimo internete skatinimo.
2013-12-23
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2013-02-20
DNSSEC pasirašytas .lt domenas
Kauno technologijos universitetas skelbia apie pabaigtą projektą - interneto adresų sričių pavadinimų sistemos (DNS) saugumo plėtinių (DNSSEC) technologijos įgyvendinimą .lt domene. Paslaugų teikėjai, įkuriantys ir administruojantys savo klientų interneto adresus su .lt galūne, jau gali pradėti naudoti skaitmeninius parašus, kad išvengtų galimų DNS saugumo pažeidžiamumų, kai bandoma suklastoti interneto adreso išsprendimą.
„Naujos technologijos įgalinimas .lt interneto adresams turėtų būti ypač aktualus padidinto saugumo reikalaujančioms ir .lt interneto adresą naudojančioms informacinėms sistemoms, bankų internetinei bankininkystei ar elektroninės komercijos portalams.” – teigia KTU Interneto paslaugų centro vadovė Daiva Tamulionienė. „Pradėta naudoti DNSSEC technologija leis patikimai autentifikuoti DNS užklausas ir atsakymus, užkertant kelią jų klastojimui.”
2013-01-31 KTU duomenų centre įvyko .lt domeno pasirašymo ceremonija, kurios metu naudojant modernią kriptografinę saugumo įrangą buvo sugeneruoti .lt domeno DNSSEC parašai. .lt domeno DNSSEC parašų saugojimui naudojama aparatinė kriptografinė saugumo įranga turinti FIPS 140-2 level 3 standarto sertifikatą, kuris užtikrina, kad iš šios įrangos yra neįmanoma išgauti privačių saugumo raktų, naudojamų .lt domeno pasirašymui.
2013-02-20 Internet Assigned Numbers Authority (IANA) organizacijai į šakninius DNS serverius patalpinus .lt domeno skaitmeninius parašus, .lt domene pradėjo veikti DNSSEC technologija.
2012-12-21
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2012-06-01
.lt dvidešimt metų
.lt dvidešimtmečio proga, Domreg.lt visiems IPT suteikia 50% nuolaidą naujų .lt subdomenų registravimui nuo 2012-06-01 iki 2012-06-30. Dėl .lt subdomenų registracijos akcijos metu teiraukitės pasirinkto IPT.
2012-05-23
Domreg.lt LOGIN Lietuvos interneto apdovanojimų 2012 partneris
LOGIN2012
2012-01-17
Galimybė viešame WHOIS rodyti papildomą kontaktinę informaciją
Kiekvienas .lt subdomenų užsakovas, prisijungęs prie užsakovų srities turi galimybę nurodyti kokią papildomą užsakovo informaciją rodyti viešame .lt WHOIS (pvz. telefono numerį).
Siekiant apsaugoti asmens privačius duomenis, įprastai WHOIS pateikiama minimali informacija (fizinių asmenų tik el. pašto adresas ir inicialai). Daugiau informacijos bus pateikiama tik užsakovui pakeitus rodymo nuostatas.
2012-01-12
ICANN pradeda priimti paraiškas naujų bendrinių aukščiausio lygio domenų įkūrimui
ICANN organizazija nuo šiandien pradeda priimti paraiškas naujų bendrinių aukščiausio lygio domenų įkūrimui. Paraiškos bus priimamos iki 2012m. balandžio 12d. Dabar esantis 19 bendrinių aukščiausio lygio domenų (pvz. .com, .net, .info) sąrašas bus papildytas naujais domenais.
Daugiau informacijos ICANN svetainėje
2012-01-10
Informacinis DNS filmukas
Domreg.lt pristato lietuvišką trumpo animacinio filmuko versiją, paprastai ir vaizdžiai demonstruojančią kaip veikia DNS sistema.
2011-12-27
DomReg kolektyvas sveikina visus šventėmis
2011-02-22
Papildomas IPv6 DNS adresas
Plėtodamas IPv6 pateikiamumą, Domreg.lt pradėjo skelbti dar vieną IPv6 DNS serverio adresą (c.tld.lt), šiuo metu trys iš penkių DNS serverių grupių klientus aptarnauja naudodami ir IPv6 adresus:
 • b.tld.lt - 2001:678:19::1
 • c.tld.lt - 2001:678:4::4
 • d.tld.lt - 2001:678:6::1
2010-12-23
DomReg kolektyvas sveikina visus su artėjančiomis šventėmis
2010-08-13
Naujas .lt DNS serverių anycast debesis
Stiprindamas .lt domeno DNS infrastsruktūrą .lt registras papildė .lt DNS serverius b.tld.lt anycast serverių debesiu. Šiuo metu naudojami jau trys DNS anycast serverių debesys .lt domeno aptarnavimui (b.tld.lt, c.tld.lt ir d.tld.lt). Naudojant anycast technologiją keli serveriai skelbia vieną IP adresą, klientų užklausas aptarnauja artimiausiais serveris.
b.tld.lt pasiekiamas tiek IPv4 tiek IPv6 protokolais.
2009-12-23
DomReg kolektyvas sveikina visus su artėjančiomis šventėmis
2009-10-07
.lt procedūrinio reglamento pasikeitimai
Informuojame apie .lt procedūrinio reglamento pasikeitimus, kurie buvo padaryti po šiais metais vykusių konsultacijų su IPT.
Svarbiausias pasikeitimas - suvienodinta .lt subdomenų kaina visiems akredituotiems IPT, nepriklausomai nuo administruojamų subdomenų skaičiaus.
Kadangi keičiasi .lt procedūrinis reglamentas, keičiasi kai kurios administratoriaus ir akredituoto IPT sutarties nuostatos.
Detalus pasikeitimų aprašymas
2009-05-25
Domreg.lt naujienlaiškis
Domreg.lt išleido trumpą naujienlaiškį, kuriame aprašoma .lt domeno istorija ir dabartinė registro veikla.
2009-04-06
Užregistruota 100 000 .lt subdomenų
.lt domeno administratorius, Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtros institutas (Domreg.lt), džiaugiasi pranešdamas, kad pasiekta 100 000 .lt subdomenų riba. Šią ribą pasiekėme praėjus kiek daugiau nei dvejiems metams nuo naujos .lt sistemos starto (2007-03-13). Įvairi .lt domeno statistika pateikiama statistikos ataskaitoje.
2009-02-06
Pranešimas dėl .lt domeno registro teikiamų paslaugų
Informuojame, jog .lt domeno administratorius Domreg.lt, yra informuotas dėl UAB „Domenų kontrolė“ siūlomų paslaugų. Todėl siekdami veiklos skaidrumo bei esamų aplinkybių aiškumo, pranešame, jog .lt domeno administratorius Domreg.lt niekada nebuvo ir nėra susijęs su UAB „Domenų kontrolė“. UAB „Domenų kontrolė“ veikla nėra susijusi su .lt registru, nurodyta įmonė nėra akredituotas .lt paslaugų teikėjas.
Renkantis paslaugų teikėją, visuomet rekomenduojame palyginti įvairių paslaugų teikėjų siūlomas paslaugas bei kainas, atkreipti dėmesį į skirtumus. Akredituotų paslaugų teikėjų sąrašus galima rasti atitinkamo domeno registro svetainėse:
2009-01-15
IDN subdomenų statistika
Šiuo metu IDN subdomenai (vardai, turintys raidžių su diakritiniais ženklais)) sudaro apie 1% visų užregistruotų .lt subdomenų.
Mūsų atliktais skaičiavimais, apie pusė žodžių lietuvių kalbos žodyne turi raidžių su diakritiniais ženklais, todėl tikėtina, kad tokių subdomenų daugės.
.lt IDN subdomenų statistika
2008-06-13
Pasiekta 80000 .lt subdomenų riba
2008-06-13 užregistruotų .lt subdomenų skaičius pasiekė 80000, per aštuonis mėnesius registras paaugo dvidešimčia tūkstančių subdomenų.
Domreg.lt šia proga atliko .lt subdomenų naudojimo analizę
2008-04-04
.lt domeno IPT seminaras
2008 m balandžio 16d. (trečiadienį) nuo 10 iki 15 val. Domreg.lt organizuoja seminarą Interneto paslaugų teikėjams. Seminaras įvyks Domreg.lt (Informacinių technologijų plėtros institute, Studentų 48a, Kaunas) 337 auditorijoje.
Dienotvarkėje:
 1. Naujam .lt domeno procedūriniam reglamentui – metai:
  • .lt domeno apžvalga, statistika
  • išryškėję naujos tvarkos privalumai ir trūkumai
  • diskusijos, IPT atsiliepimai apie naują tvarką ir registro sistemą
 2. Kiti klausimai (IPT atstovai, pageidaujantys į dienotvarkę įtraukti čia neminimus klausimus, prašomi atsiųsti savo pageidavimus el. paštu adresu hostmaster@domreg.lt)
Seminaro dalyvius prašome registruotis el. paštu į hostmaster@domreg.lt atsiunčiant tokią informaciją:
 • Dalyvio vardas ir pavardė
 • Atstovaujama įmonė
 • Ar atstovaujama įmonė yra akredituotas .lt domeno IPT [TAIP/NE]
 • El. pašto adresas
2008-03-19
.lt domenas jau pasiekiamas ir IPv6 interneto protokolu
Interneto adresus skirstančių organizacijų skaičiavimais visi dabar naudojami 4 kartos interneto protokolo adresai bus išdalinti iki 2012 metų, todėl interneto plėtra sustos, jei nebus pradėtas naudoti naujos kartos interneto protokolas.
Atsižvelgdamas į interneto protokolo vystymosi tendencijas Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtros institutas vykdydamas .lt domeno infrastruktūros modernizavimo darbus įgalino .lt domeno paslaugą naudojant 6 kartos interneto protokolą.
Nuo 2008-03-09 .lt domenas jau yra pasiekiamas naudojant 6 kartos interneto protokolą.
Domreg.lt siekia sudaryti visas sąlygas interneto paslaugų teikėjams ir vartotojams naudotis kokybiškomis, pažangiomis ir laikmetį atitinkančiomis .lt domeno paslaugomis.
2008-03-13
Nauja .lt registro sistema veikia jau vienerius metus
Nauja .lt registro sistema darbą pradėjo 2007-03-13 13val. Per metus .lt subdomenų skaičius išaugo nuo 45000 iki 72000 (60% prieaugis). Šiuo metu kas savaitę subdomenų skaičius išauga daugiau nei 500 subdomenų.
Džiaugiamės, kad daugėja IPT naudojančių automatizuotą EPP .lt registro sąsają (per metus atlikta virš 3 milijonų EPP operacijų), o subdomeno būsenos patikrinimui vis dažniau vietoje WHOIS pasirenkamas spartesnis DAS servisas.
2008-03-05
.lt anycast DNS serveriai
.lt sritį pradėjo aptarnauti c.tld.lt anycast DNS serveriai (šiuo metu septyni serveriai įvairiose šalyse).
2007-12-19
DomReg kolektyvas sveikina visus su artėjančiomis šventėmis
2007-10-18
Užregistruota virš 60000 .lt subdomenų
2007-10-18 .lt subdomenų skaičius perkopė 60000. .lt registras nuo 2007-05-14 paaugo 10000 .lt subdomenų.
2007-06-11
.lt sritis atnaujinama dažniau
Iki šiol .lt sritis buvo atnaujinama penkis kartus kiekvieną darbo dieną. Nuo 2007-06-12 .lt sritis bus atnaujinama visomis dienomis kas valandą.
2007-06-11
.lt subdomenų skaičiaus augimas
Po naujos registro sistemos starto kas savaitę .lt subdomenų skaičius išauga daugiau nei 450.
.lt subdomenų savaitinis augimas
2007-05-14
Užregistruota virš 50000 .lt subdomenų
2007-05-11 .lt subdomenų skaičius perkopė 50000.
.lt subdomenų skaičiaus augimas
2007-03-20
Dviejų simbolių .lt subdomenai
Keli šaltiniai internete (nesiteiravę Domreg.lt) klaidingai paskelbė, jog visi dviejų simbolių subdomenai buvo užregistruoti kelios minutės po .lt registro sistemos starto. Tačiau net šiuo metu (2007-03-20) laisvi daugiau nei 400 dviejų simbolių subdomenai
2007-03-13
.lt registro sistemos startas
Paleista nauja .lt registro sistema. IPT ir užsakovus kviečiame susipažinti su nauju reglamentu.
.lt registro sistemoje dirba:
 • WEB WHOIS servisas
 • Tekstinis WHOIS servisas (whois.domreg.lt TCP portas 43)
 • DAS servisas (das.domreg.lt TCP portas 4343)
2007-01-02
Paleista domreg testinė sistema
Paleista .lt registro testinė sistema.
IPT kviečiame registruotis sistemoje.