Raskite .lt domeną

Lietuvos internetą augina didėjantis .lt domenų skaičius

Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centras DOMREG, administruojantis aukščiausio lygio .lt domeną, informuoja, kad 2019 metais domenų skaičius išaugo iki 198 923. Palyginus su 2018 metais, užfiksuotas 3,15 proc. augimas. Greitai tikimasi perkopti 200 000 registruotų .lt domenų ribą.

KTU Interneto paslaugų centro vadovė Daiva Tamulionienė tikina, kad didėjantis .lt domenų skaičius yra susijęs ne tik su verslo aktyvumu, bet ir su dideliu mobiliojo interneto vartojimu. Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, aktyvių SIM kortelių, naudojamų interneto prieigos paslaugų teikimui, skaičius jau perkopė 3 milijonus ir artėja prie balso paslaugoms teikti naudojamų SIM kortelių skaičius. Tai rodo, kad itin išaugo mobiliojo interneto vartojimas, kai telefonai naudojami naršymui internete.

Daiva Tamulionienė, DOMREG

Daiva Tamulionienė, KTU Interneto paslaugų centro vadovė

„Iš rankų mobiliųjų telefonų neišleidžiantys lietuviai verčia verslą dar aktyviau būti internete ir kurti skaitmeninį turinį. Tinklaraštininkų ir nuomonės formuotojų aktyvumas praėjusiais metais turbūt pasiekė piką. Dėl šių priežasčių daugėja interneto svetainių, tinklaraščių ir el. parduotuvių, kurioms reikalingi domenai.

Džiugu tai, kad Lietuvoje populiariausiu išlieka .lt domenas, kurių netrukus bus registruota jau 200 000. Šia gražia proga už lietuviško interneto auginimą nusprendėme žaidime „Ties 200 000 riba“ pagerbti vieną laimingąjį .lt domeno turėtoją prizu – planšetiniu kompiuteriu“, – pasakoja KTU Interneto paslaugų centro vadovė D. Tamulionienė.

Nors 57 proc. .lt domenų valdo įmonės ir kiti juridiniai asmenys, asmeniniams poreikiams registruojamų interneto vardų skaičius nemažėja. Iš viso fiziniai asmenys pernai valdė beveik 85 tūkst. .lt domenų. Pasak pašnekovės, daugiausiai fiziniai asmenys .lt domenų įkuria asmeninėms interneto svetainėms ir tinklaraščiams bei el. paštui, o individualia veikla užsiimantys asmenys jau nebeapsiriboja socialiais tinklais ir vis aktyviau kuria reprezentacines interneto svetaines ar el. parduotuves.

„Labai nudžiugino iš užsienio atėjusi idėja prieš santuoką įkurti giminės interneto vardą ir sukurti elektroninį kvietimą į vestuves su detalia programa ir net šventės vietos žemėlapiu. Vėliau tokia interneto svetainė tampa šeimos metraščiu, o unikaliais el. pašto adresais su .lt domeno vardu naudojasi visa šeima, garsindama giminę“, - teigia D. Tamulionienė.

Nors per praėjusius metus buvo įkurta beveik 38 tūkst. naujų .lt domenų, vis tik domenų turėtojų valia beveik 32 tūkst. buvo panaikinti. Dažniausiai atsisakoma nenaudojamų domenų arba pasibaigus projektui ar renginiui, kuriems buvo sukurta interneto svetainė. Kita dalis domenų panaikinami nutraukus veiklą ar bankrutavus juridiniam asmeniui.

„Keičiant prekių ženklą ar kuriant naują projektą mes visada rekomenduojame senąjį domeną dar kuriam laikui pasilikti padarant nukreipimą į naująjį. Tokiu būdu neprarasite lankytojų srauto ir apsisaugosite nuo sukčių, kurie po domeno panaikinimo gali vėl jį įkurti ir, prisidengdami senuoju vardu, klaidinti lankytojus ar net daryti nusikaltimus.

Kuriantiems naujus prekių ženklus interneto svetainei ar el. parduotuvei reikėtų geriau rinktis .lt domeną, nes lietuviai labiau juo pasitiki ir iš įpročio interneto naršyklės adreso eilutėje kone automatiškai rašo lietuvišką vardo dalį .lt“, - akcentuoja D. Tamulionienė.

Šiuo metu .lt domeno procedūrines paslaugas teikia 66 Lietuvos ir 59 užsienio paslaugų teikėjai. KTU interneto paslaugų centras DOMREG yra .lt domeno administratorius, kurio svarbiausios užduotys – .lt domeno infrastruktūros valdymas ir domeno vardų sistemos (angl. Domain Name System, DNS) veikimo internete užtikrinimas.

Publikuota 2020-01-14