Raskite .lt domeną

DNS paslaugos patikimumas ir saugumas

Kaip veikia DNS paslauga ir užtikrinamas nepertraukiamas domenų vardų sistemos veikimas.

Kad interneto svetainių puslapiai būtų nuolat pasiekiami tinkle, labai svarbu užtikrinti Domenų vardų sistemos (angl. Domain Name System, arba DNS) funkcijas. DNS paslauga leidžia pasiekti interneto svetaines ir gauti kitas paslaugas tinkle naudojant domenų vardus. Taigi, DNS dėka informacijos paieškai internete nereikia žinoti sunkiai įsimenamų IP adresų, nes DNS susieja IP adresus su domenų vardais.

Plačiau apie tai, kas yra DNS ir kodėl svarbu, kad DNS įrašas būtų teisingas, galite paskaityti čia: https://www.domreg.lt/duk/domenu-turetojams/kaip-pakeisti-dns-irasus/

DNS patikimumo ir saugumo užtikrinimas

.lt domeno administratorius rūpinasi nepertraukiamu .lt DNS veikimu.

Šiam tikslui yra investuojama į naują įrangą ir informacinių technologijų inovacijas, keliama darbuotojų kvalifikacija, diegiami patikimumą didinantys sprendiniai, diversifikuojama rizika. .lt DNS paslaugai yra sukurta sudėtinga paskirstytoji infrastruktūra. .lt antro lygio domenus aptarnaujantys DNS serveriai laikomi ne tik skirtingų Lietuvos miestų, bet ir skirtingų pasaulio valstybių duomenų centruose.

Sistemų veikimo stebėsena ir glaudus bendradarbiavimas su kibernetinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis bei teisėsauga leidžia operatyviai reaguoti į galimus incidentus.

KTU duomenų centro DNS serveriai

Kaip veikia DNS ir kodėl tai svarbu?

Domeną aptarnaujančiuose DNS serveriuose yra nurodyta, kokie serveriai aptarnauja interneto svetainę, elektroninę parduotuvę, elektroninį paštą ir t. t. Šios paslaugos gali būti teikiamos tiek viename, tiek ir skirtinguose serveriuose, pvz., interneto svetainė laikoma viename, elektroninė parduotuvė – kitame, o elektroninį paštą aptarnauja dar kitas, specialiai šiai funkcijai skirtas, serveris.

Kad visa tai nuolat veiktų, būtinas patikimas ir nepertraukiamas DNS veikimas. Jeigu DNS veikia nepatikimai, paslaugų serverių IP adresai tampa nebežinomi ir paslaugos nebeveikia, pvz., negalime atverti tinklalapio, gauti elektroninio pašto, sutrinka kitos elektroninės paslaugos. Kartais dėl DNS sutrikimų sulėtėja interneto svetainių puslapių krovimas arba iš nutolusių pasaulio šalių svetainę pasiekti užtrunka pernelyg ilgai. DNS veikimą gali sutrikdyti kibernetiniai nusikaltėliai, siekiantys vartotojus nukreipti į suklastotas elektronines parduotuves ar elektroninės bankininkystės sistemas. Tad DNS paslauga yra svarbi patikimumo, greičio ir saugumo požiūriu.

Kaip veikia DNS, galite pažiūrėti čia:Ypatingam saugumui – DNSSEC

Padidintai apsaugai nuo DNS užklausų falsifikavimo gali būti naudojama DNSSEC technologija, kuri leidžia patikimai autentifikuoti DNS užklausas ir atsakymus. DNSSEC naudoja skaitmeninius parašus, kad išvengtų galimų DNS saugumo pažeidžiamumų, kai bandoma klastoti interneto adreso paskirstymą. DNSSEC kriptografiniu parašu apsaugoti .lt antro lygio domenų vardai naudojami saugumo reikalaujančioms informacinėms sistemoms.